مجلۀ کودک و خانواده پروانه

مجله کودک و خانواده پروانه، شماره ده / آذر 1398

سردبیران : دکتر مجید صفاری‌نیا و دکتر احمد علی‌پور
دبیرتحریریه : حامد هلاکویی
گرافیست و صفحه‌آرا : فاطمه قنائی و سمیرا هژبری
تدوینگر : نسیم نوری‌آزاد 
کارگردان هنری : سیدمحمدحسین داستان
عکاس جلد : غزل سربند
ویراستار : ماندانا لیاقت
روابط عمومی :علیرضا اصلاحی
 
با سپاس از همکاری
ارمغان دماوندیان، شیلرکیخاونی، پریچهر محمدی نرگس‌تنکمــانی، مهرناز صفاری‌نیا،  سمانه حکم‌آبادی،  امید علی‌پور و سمیرا بیگ‌محمدی

برگشت به ليست

صفحه 4 : سخن سردبیر - رسم شیرین
هویت هر ملت از فرهنگ آن ملت است. هویت هر ایرانی نیز از فرهنگ غنی ایران نشئت گرفته است و در جهان، ملت ما را با این فرهنگ غنی می‌شناسند. در این فرهنگ، رسومی کهن وجود دارد که متناسب با ایام مختلف سال و هم‌زمان با تغییرات آب‌وهوایی انجام می‌شوند و نه تنها افتخار ما ایرانیان هستند

 

صفحه 6 : صد دانه یاقوت - یلدای کودکی
طبق معمول روز‌های سرد، دلم هوای شیرینی کشمشی گرم کرده است. از آن‌ها که وقتی بچه بودیم، بی‌بی بهمان پول خریدش را می‌داد. به شیرینی‌فروشی محلۀ قدیمی‌مان می‌روم و در دلم می‌گویم: «چقدر کار حاج مسعود گرفته است!» یک دفعه یادم می‌آید که فردا، شب یلداست. یاد آن کاسۀ بلور لبالب از انار دان‌شده می‌افتم که مادرم روی میزی که شبیه کرسی کرده بود، می‌گذاشت تا از سرمای یخچالی‌اش بیفتد و مهمان‌ها که آمدند با هم بخوریم و تأکید می‌کرد دست نزنم!

 

صفحه 10 : نگاه مثبت -کوه یا کاه؟ مسئله در نگاه ماست
منظور از خوش‌بینی الزاماً بی‌خیالی و نادیده گرفتن مشکلات یا توجه به نیمۀ پر لیوان نیست؛ بلکه دیدگاهی هیجانی و روان‌شناختی است که با چارچوب‌های مثبت ذهنی همراه است و به نحوۀ تفکر افراد دربارۀ علل رویدادهای مختلف بستگی دارد. همچنین خوش‌بینی مفهومی است که با احساس آرامش و امنیت همراه است.

 

صفحه 15 : نگاه مثبت - مهارت حل مسئله و کاهـش بدبیـنی
 گاهی فرضیات منفی ذهن کودک تأیید می‌شوند. در این صورت کودک باید مهارت حل مسئله را بیاموزد. مهارت حل مسئله به کودک کمک می‌کند کمتر گرفتار بدبینی شود. 

 

صفجه 18 : زنگ تفریح - به وقت فراغت
چطور گذراندن اوقات فراغت نوجوانان، برای والدین دغدغه‌ای همیشگی محسوب می‌شود؛ چراکه با ورود ناگهانی آنان به اجتماع، احتمال بروز رفتارهای نامتعادل افزایش می‌یابد و اگر نوجوانان برنامۀ مشخصی برای مفید گذراندن اوقات‌فراغت خود نداشته باشند، بی‌برنامگی به‌طور چشمگیری وارد سایر جنبه‌های زندگی‌شان می‌شود.

 

صفحه 24 : کتاب‌چین - گلدانی برای امتــحان
کتابی که در این شماره معرفی می‌کنم، یک بلیت رفت‌وبرگشت 8هزار تومانی به آسیای شرقی و کشور چین است. کودکتان صفحه‌به‌صفحه با طبیعت و فرهنگ و معماری منحصربه‌فرد چین آشنا می‌شود و در کنار آن همه درخت و گل و لباس و ساختمان‌های متفاوت و جذاب، مفاهیمی را در قالب داستان یاد می‌گیرد که شاید این روزها کم‌رنگ‌تر شده باشند.  

 

صفحه 26 :‌فیلم‌چین - قهرمان کوچک؛ نـــاجی مـــادر
«بنیامین» اولین انیمیشن سینمایی سال 1398 سینمای ایران است که به کارگردانی محسن عنایتی و تهیه‌کنندگی مصطفی حسن‌آبادی، توانست در سی‌ودومین جشنوارۀ بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان جایزۀ بهترین پویانمایی را به‌ دست آورد.

 

صفحه 28 : تماشاچین - یک بلیت و دو نمایش
کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با 2 نمایش «یک روز و دو فصل» و «هدیۀ کوچولو» به کارگردانی رامین کهن، آبان و آذر 98 در پارک لالۀ تهران میزبان کودکان 3 تا 7 ساله است. هرکدام از این 2 نمایش عروسکی در 2 اجرای متفاوت روی صحنه می‌روند و قصه‌ای جداگانه برای مخاطبین خردسال روایت می‌کنند. 

 

صفحه 30 : آواچین -موسیقی برای کودک
ما برای کودکانمان کتاب‌های مخصوص بزرگ‌سالان را نمی‌خوانیم و او را به تماشای فیلمی که برای بزرگ‌سالان ساخته شده است، نمی‌بریم؛ اما ناخواسته در زمینۀ موسیقی به او اجازه ‌می‌دهیم که در دنیای بی‌کران موسیقی بزرگ‌سال گم شود و حتی بعضاً از حفظ کردن ترانۀ موسیقی‌ها و بازخوانی‌شان توسط کودکمان خوشحال و شگفت‌زده می‌شویم

 

صفحه 31 : دارچین - تغذیه در دوران بـارداری
در طول دوران بارداری، بدن با تغییرات فیزیکی و هورمونی بسیاری روبه‌رو می‌شود و تغذیۀ دوران بارداری اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند. هر غذایی که مادر باردار بخورد، روی سلامت خود و جنینش اثر می‌گذارد

 

صفحه 33 : گلچین - پا در کفش دکترها
«دکترلند» برای کودکان بستری جذاب فراهم کرده است تا آن‌ها در قالب یک مکان تفریحی، با محیط شبیه‌سازی‌شدۀ بیمارستان آشنا شوند و در بخش‌های مختلف آن مثل اورژانس، دندان‌پزشکی، اتاق عمل و... وقت بگذرانند و به اکتشاف بپردازند.

 

صفحه 34 : سخن آخر 
بسیاری از والدین گمان می‌کنند رسالت پدری یا مادری‌شان این است که مانند فرشته‌ای نگهبــان بالای ســـر فرزندشان بایستند و از او در برابر هر عمل اشتباهی محافظت کنند. به همین دلیل به فرزند خود اجازۀ تصمیم‌گیری نمی‌دهند و  این مهارت  را در او تضعیف می‌کنند.