مجلۀ کودک و خانواده پروانه

مجله کودک و خانواده پروانه، شماره یازده / دی 1398

سردبیران  دکتر مجید صفاری‌نیا و دکتر احمد علی‌پور
دبیرتحریریه  حامد هلاکویی
گرافیست و صفحه‌آرا  فاطمه قنائی و سمیرا هژبری
تدوینگر  نسیم نوری‌آزاد 
عکاس جلد  آتلیۀ کوزه
ویراستار  ماندانا لیاقت

برگشت به ليست

صفحه 4- سخن سردبیر- هم خوانی روان و تن

آموزش‌های پیش از دبستان کلید یک زندگی غنی و خلاق برای کودک هستند و اساس پیشرفت یک کشور محسوب می‌شوند. دوران نخست کودکی مرحله‌ای بحرانی در رشد کودک است که پایه‌های یادگیری و به‌زیستی آتی کودک را فراهم می‌کند. 

 

صفحه 6- نقش من- ماشین یا عروسک

وقتی کودک شیوۀ خاصی از لباس پوشیدن یا نوعی فعالیت یا نوعی رفتار را انتخاب می‌کند که فرهنگ جامعه آن‌ها را مردانه یا زنانه تعریف کرده است، در واقع جنسیت خود را نمایان می‌کند. انتخاب‌های کودک می‌توانند با جنس زیستی او هم‌سو یا ناهم‌سو باشند

 

صفحه 8- هم رنگ جامعه

در اغلب کودکان جنسیت با هویت جنسی هم‌سوست. هویت جنسی پاسخ کودک به این سؤال است که «من دخترم یا پسر؟».  البته گاهی کودک فعالیت‌هایی را انتخاب می‌کند که متناسب با جنسیت او نیستند و برایش سخت است که متوجه شود چرا از بازی با وسیلۀ محبوبش منع می‌شود.

 

صفحه 11- بلوغ- بهار زندگی

بیشترِ رفتارهای نادرست انسان در دوران بلوغ نمایان می‌شوند. به همین دلیل، برخی این دوران را «بحران بلوغ» نامیده‌اند. اغلبِ افراد موفق توانسته‌اند این دوران را به سلامت طی کنند. خانواده می‌تواند گذر از این دوران را با برنامه‌ریزی‌ منظم و منسجم مطابق با اصول تربیتی و ارزش‌های خانوادگی آسان‌تر کند و با در نظر گرفتن ارزش‌ها و شخصیت نوجوان، او را در 3 مرحلۀ پیش روی‌اش همراهی و راهنمایی کند. 

 

صفحه13- بلوغ- انواع بلوغ

بلوغ جنسی
رشد و فعالیت غدد جنسی در پسران به‌صورت احتلام و در دختران به‌صورت قاعدگی دیده می‌شود. تعیین سن بلوغ به عوامل مختلفی مانند شرایط محیطی و نوع تغذیه و… بستگی دارد. بازۀ سنی بلوغ در دختران از 9 تا 16سالگی و در پسران از 10 تا 16سالگی است.
 

صفحه 17- بلوغ- نشانه های روانی

 استقلال‌طلبی
سام برای رفتن به مدرسه از پدرش درخواست می‌کند او را همراهی نکند و بگذارد تنهایی به مدرسه برود تا استقلالش را نمایان کند.

 برتری‌جویی
سارا در تمرین‌های مسابقۀ بسکتبال مدرسه تلاش می‌کند به‌عنوان کاپیتان انتخاب شود تا بیشتر از همکلاسی‌هایش دیده شود.

 

صفحه 19- بلوغ- بلوغ زودرس و دیررس

 ژنتیک
بلوغ زودرس یا دیررس نوجوانان ممکن است ناشی از همین رخداد در والدینشان باشد.

 

صفحه 22- کتاب چین- کتاب آگاهی

همۀ کودکان نیاز دارند که با هویت‌های جنسی آشنا شوند و هویت جنسیشان را بشناسند و تفاوت‌های هر دو جنس را درک کنند؛ اما این موضوع نباید موجب آن شود که کودکانمان را از پذیرفتن نقش‌های متنوع و متعددی محروم کنیم که بدون توجه به جنسیت‌شان می‌توانند بپذیرند. اگر کودکان توانایی و استعدادی متفاوت با انتظار جامعه از جنسیتشان داشته باشند، با تربیت اشتباه و تحت‌فشار جنسیتی مورد تبعیض قرار می‌گیرند و حقوقشان زیر پا گذاشته می‌شود.

 

صفحه24- کتاب چین- یارمهربان همراه بلوغ

دوران بلوغ فرزندان برای والدین با خوشحالی و نگرانی همراه است. خوشحالی از این بابت که فرزندشان در حال رشد و بالندگی است و نگرانی از اینکه نمی‌دانند در مرحلۀ تغییرات پرشتاب جسمانی و روانی فرزندشان چگونه با او رفتار کنند. والدین با سؤال‌های بی‌شماری مواجه می‌شوند. مانند «از کجا باید شروع کنیم؟» 

 

صفحه 26- فیلم چین- منطقه پرواز ممنوع

«منطقۀ پرواز ممنوع» به کارگردانی امیر داسارگر و تهیه‌کنندگی حامد بامروت‌نژاد برای گروه سنی نوجوان ساخته شده است. این فیلم از سی‌ودومین جشنوارۀ بین‌المللی فیلم‌های کودک و نوجوان اصفهان، جایزۀ پرمخاطب‌ترین فیلم و پروانۀ زرین بهترین بازیگری را کسب کرده است. این روزها «منطقۀ پرواز ممنوع» روی پردۀ سینماست و نوجوان‌ها را به تماشا دعوت می‌کند. سه نوجوان ستاره‌های این فیلم هستند که در مسیری از آموزه‌های علمی و معنوی قرار دارند و با حمایت پدر یکی از آن‌ها که مردی درستکار و باایمان است، درس مردانگی می‌آموزند.
 

 

صفحه28- تماشاچین- نت خوانی در آشپزخانه

نمایش «دینگ دینگ دنگ» را مریم کاظمی، نویسنده و کارگردان و بازیگر تئاتر، در بیست‌وسوم آذرماه در مرکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان پارک لالۀ تهران افتتاح کرد. این نمایش به نویسندگی حامد زحمتکش و کارگردانی فاطمه خدابنده‌لو روی صحنه می‌رود. از نقاط قوت این نمایش می‌توان به طراحی صحنه‌اش اشاره کرد که یک آشپزخانۀ جذاب بود.
 

صفحه 30- آواچین- موسیقی و خلاقیت

ک موسیقی بی‌کلام برای کودک پخش کنید و به او بگویید با دقت به موسیقی گوش دهد. سپس از او بخواهید صدایی را که شنیده است، برای شما نقاشی کند. با این کار خلاقیت و تصویرسازی ذهنی کودک پرورش پیدا می‌کند.

 

صفحه 31- دارچین- تغذیه در دوران بارداری

ر دوران بارداری زنان به مقادیر بیشتری از انرژی دریافتی از غذا (کالری) و پروتئین نیازمندند. اگر زن باردار انرژی کمی دریافت کند، ممکن است رشد وزنی جنین دچار اختلال شود. البته در سه ماهۀ اول بارداری نیازی به انرژی بیشتر نیست؛ زیرا جنین کوچک و کم‌وزن است. زنان باردار با ورود به سه ماهۀ دوم و سوم و افزایش سرعت رشد وزنی جنین، باید انرژی بیشتری دریافت کنند.