مجلۀ ورزشی فن

مجله ورزشی فن، شماره هفتاد و سه / سیزدهم اسفند 1398

سردبیر  مهدی همدانی
دبیر تحریریه   سعیده فتحی
دبیر عکس  مجتبی صالح
تصویر‌بردار   علی روزبهانی
تدوینگر  علی درویش‌خانی
صفحه‌آرا  میثم گلعلی‌زاده 
گرافیست  سمیرا هژبری
ویراستار  ماندانا لیاقت

با سپاس از همکاری
اردشیر لارودی، جعفر تبریزی، مهدی هژبری، فرهاد اشراقی 
آرش محمــدی، محمدرضا مدنی،  امیر شمس،  مریم کریمی 
فرخ حسابی و فرشاد عباسی

برگشت به ليست

صفحه4- سخن سردبیر-از آزمون سردار تا قهرمان المپیک مارو از کرونا نترسون!

اگرچه شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان و ایران باعث نگرانی همۀ اقشار جامعه شده است که البته تا حد بسیار زیادی هم طبیعی و منطقی به نظر می‌رسد؛ ولی هفته‌نامۀ فن سنگر را حفظ کرده و همچنان در خدمت شما مخاطبان وفادار است تا ثابت کند از کرونا نمی‌ترسد!
 

صفحه5- وقت افاضه- سطح توقع ها را مدیریت کنیم والیبال و بسکتبال نباید المپیک 
قربانی شوند

یکی از اتفاقات جالبی که در المپیک توکیو برای ورزش ایران رخ می‌دهد، حضور هم‌زمان تیم‌های ملی والیبال و بسکتبال کشورمان در این رقابت‌هاست. 2 تیم شایسته‌ای که مقتدرانه جواز حضور در توکیو را کسب کردند و قطعاً نمایش آن‌ها در المپیک بازتاب خبری بسیار زیاد و مثبتی برای ایران به همراه خواهد داشت.

 

صفحه 8- چهل تکه- کودتای کرونا علیه فوتبال 

این روزها تعداد زیادی از کشورها یک درد مشترک دارند، دردی به نام کرونا. مهمان بدقدم و ناخوانده‌ای که از چین به سراسر جهان سفر کرده و حالا علاوه بر فعالیت‌های هنری و ورزشی، تمام زندگی مردم را تحت‌تأثیر قرار داده است.

 

صفحه9- چهل تکه- بشار رسن: پرسپولیس قهرمان می‌شود و خلاص!

بشار رسن در میان هواداران پرسپولیس محبوبیت فراوانی دارد. این مهاجم عراقی برخلاف اغلب فوتبالیست‌های هم‌وطنش واقعاً کم‌حاشیه و فوق‌العاده کارآمد است. بشار بسیار به آیندۀ سرخ‌پوشان با یحیی گل‌محمدی دل بسته است. 
 

صفحه10- چهل تکه- ریگی: استقلال هنوز هم شانس قهرمانی دارد

وقتی به استقلال پیوست کمتر کسی تصور می‌کرد که بتواند در این تیم بزرگ برای خودش اسم‌ورسمی بر هم بزند؛ ولی مسعود ریگی آرام‌آرام خودش را به ترکیب ثابت آبی‌پوشان تحمیل کرد. حالا او یکی از مهره‌های مؤثر فرهاد مجیدی در لیگ‌برتر و لیگ قهرمانان آسیا تلقی می‌شود. 
 

صفحه11- چهل تکه- سردار آزمون: خیالتان راحت.به جام‌جهانی می‌رویم

راه صعود تیم‌ملی به جام‌جهانی به یک مسیر پُرپیچ‌وخم و سنگلاخ بدل شده است؛ اما هنوز هم سرنوشت در دستان خودمان است و با پیروزی مقابل عراق و بحرین، آب رفته دوباره به جوی باز می‌گردد. همه امیدواریم، مثل سردار آزمون که قاطعانه حرف از موفقیت می‌زند. 
 

صفحه 12- چهل تکه- پرواز قوی سپید بر فراز مادرید 

یکشنبه‌شب چندصد میلیون نفر در سراسر جهان پای تلویزیون نشستند تا شاهد رویارویی بارسلونا و رئال‌مادرید در ورزشگاه سانتیاگو برنابئو باشند. نبردی که تیم پیروز در آن، شانسش را برای فتح لالیگا تا حد زیادی افزایش می‌داد.

 

صفحه14- چهل تکه- درس اخلاق بایرن‌مونیخ 

امروزه در دنیا فوتبال به‌عنوان یک صنعت پول‌ساز شناخته می‌شود؛ ولی باید پذیرفت که پیش از آنکه صنعت باشد، یک ورزش است و ورزش هم کاملاً بر پایۀ معیارهای انسانی پایه‌گذاری شده است. 

 

صفحه16- نمایشگاه- اصولی راکت بزنیم

در ایران همچنان از بدمینتون به‌عنوان یک تفریح یاد می‌شود و اغلب اوقات شاهد استقبال بسیار خوب خانواده‌ها و  نوجوانان و جوانان در پارک‌ها و تفرجگاه‌ها هستیم. البته در تهران و اغلب استان‌های کشور مراکزی برای آموزش اصولی و پرورش استعدادهای بدمینتون نیز وجود دارد که متأسفانه تا حد زیادی مهجور باقی مانده‌اند. 

 

صفحه17- نمایشگاه- فریب مربیـــاندروغــین را نخوریم

شرایط بوکس به گونه‌ای است که اگر در مراکز استاندارد و توسط مربیان آگاه آموزش داده نشود، دردسرهای بزرگی برای ورزش‌کار ایجاد خواهد کرد. متأسفانه گاهی اوقات افرادی سودجو از طریق فضای مجازی خودشان را به‌عنوان مربی خصوصی و رسمی بوکس معرفی و اقدام به جذب شاگرد می‌کنند

 

صفحه20- آبشار- ترس کولا کوویچ برای سفر به تهران

براساس برنامه‌ریزی فدراسیون والیبال، مرحلۀ نیمه‌نهایی و فینال لیگ‌برتر در این فصل کاملاً لغو شده است و دیگر برگزار نمی‌شود. پس از آن بازیکنان دعوت‌شده به اردوی تیم‌ملی باید کارشان را برای شرکت در لیگ ملت‌های والیبال و المپیک توکیو آغاز کنند؛ اما شیوع ویروس کرونا برنامه‌های والیبالی‌ها را نیز مانند اغلب رشته‌ها برهم زده است

 

صفحه 21- آبشار- شاهمیری: به المپیک دعوت شدم، اینترنتم تمام شد!

فرهاد شاهمیری، داور خوب والیبال کشورمان، برای سومین بار به رقابت‌های المپیک دعوت شد تا نمایندۀ داوران ایران در این رقابت‌های مهم باشد.

 

صفحه 22- مغزی- داورپناه: نگرانیم، اوضاع خطرناک است

این روزها بحث داغ همۀ محافل کروناست و ترس از آن به جامعۀ ورزش هم سرایت کرده است. در چنین شرایطی اغلب مسابقات ورزشی تا اطلاع ثانوی لغو شده است؛ اما در این میان مسابقات لیگ‌برتر 2 رشتۀ فوتبال و بسکتبال بدون تماشاگر همچنان برگزار می‌شود و این باعث اعتراض بازیکنان این رشته‌ها شده است.

 

صفحه23- آپاره- عابدینی:حالا وقت گرفتن مدال در المپیک است

شمشیربازی نیز با کسب سهمیۀ المپیک راهی رقابت‌های توکیو خواهد شد. مجتبی عابدینی، کاپیتان این تیم، امسال توانست به اولین مدال جهانی این رشته در تاریخ ایران دست یابد. با عابدینی دربارۀ این 2 اتفاق مهم به گفت‌وگو نشستیم.
 

صفحه 24- تاتامی- شهربانو منصوریان: کرونا را بزرگ نکنیم

شهربانو، یکی از خواهران منصوریان، دارندۀ 5 مدال طلای جهانی، 1 مدال طلای جام‌جهانی، 1 مدال طلا و 1 مدال نقرۀ بازی‌های آسیایی است. او طی 1 سال اخیر در عضویت تیم ووشوی شانگ‌های چین بود که پس از آغاز گسترش کرونا، همراه خواهرش به ایران بازگشت.